Скасування “Позаконкурсного вступу” – рівні можливості для абітурієнтів

Для учнів, Новини, Новини звідусіль

95d7cd90b5ed964b75d9e929bf61365cЧому відміна «позаконкурсного вступу» є важливою для забезпечення рівного доступу до вищої освіти?

Хто може вступати до ВНЗ за результатами вступних іспитів?

24 грудня 2015 року Парламент прийняв Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIII. У тому числі вносяться зміни до Закону «Про вищу освіту», які скасовують так званий «позаконкурсний вступ» до вищих навчальних закладів і передбачають право громадян безоплатно здобувати вищу освіту виключно на конкурсній основі.
Що таке «позаконкурсний вступ»? Раніше певні категорії абітурієнтів (діти-чорнобильці, діти інваліди, діти шахтарів, сироти) мали право бути зарахованими до вищого навчального закладу поза основним конкурсом, тобто, не зважаючи на основний рейтинговий список абітурієнтів, які складали ЗНО. Це ставило інших абітурієнтів в нерівні умови, оскільки вони могли опинитися поза списками рекомендованих до зарахування, навіть якщо мали вищий прохідний бал.  
Особи зі списку «поза конкурсом» могли складати до 25% від загальної кількості студентів. Це ставило під сумнів принцип рівних можливостей та рівного доступу до вищої освіти. Окрім того, така практика містила і корупційну складову – зокрема, фальшування документів, які надавали право позаконкурсного вступу.
Відтепер частина третя статті 44 Закону України «Про вищу освіту» викладена в такій редакції: «Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі». Зазначена редакція відповідає нормі Конституції України в частині гарантій на безоплатну вищу освіту. Критичне значення матиме саме конкурсний бал, який зміг набрати абітурієнт (детальніше, як він формується тут), та його місце у рейтинговому списку вступників.
Особливі умови вступу прописані для дітей-сиріт та інвалідів війни (хто отримав інвалідність під час АТО та Революції Гідності) – вони можуть вступати не за результатами ЗНО, а за результатами вступних іспитів з конкурсних предметів у межах установленої квоти. Ті громадяни, які з 1 грудня 2015 року демобілізуються з лав ЗСУ, а також ті, котрі проходять військову службу за контрактом у ЗСУ та хочуть вступати до ВНЗ, мають право обирати, чи складати тести ЗНО, чи вступні іспити.
Активне обговорення та суспільний резонанс викликала можливість вступу за вступними іспитами без ЗНО для осіб, «які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання». Наразі МОН готує роз’яснення з цього питання. 

Ознайомитися з текстом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIII від 24 грудня 2015 року
Розділ з інформацією «Для учасників АТО» на сайті МОН  

За матеріалами Міністерства освіти і науки 

Переглядів: 652