14 грудня – День визволення Черкас від нацистських окупантів

Новини, Події

14 грудня  – знаменна дата в історії Черкас. 7роки тому, 14 грудня 1943 року, було вигнано нацистських окупантів з Черкас.

Історична довідка: 

Початком вигнання нацистських окупантів вважається ніч із 12 на 13 листопада 1943-го року. Після перемоги на Курській Дузі радянські війська наблизилися до окупованих Черкас. Попереду був найскладніший шлях – переправа через напівзамерзлий Дніпро. На той час ширина річки подекуди сягала двох кілометрів. 

Форсування Дніпра, битва за Черкаси мали винятково важливе значення для підготовки блискучої операції з оточення і знищення Корсунь-Шевченківського угруповання нацистів.

Форсувати річку вночі відразу на п’яти переправах розпочала 52-га армія генерал-лейтенанта Коротєєва  Другого Українського фронту. Про форсування Дніпра радянськими військами нацисти знали заздалегідь. Завдяки потужним прожекторам ворога радянські воїни стали живими мішенями.

Але переправитися через Дніпро радянським воїнам таки вдалося. Щоправда, з величезними втратами. Із допомогою партизанів, нечисленного повітряного десанту та місцевих жителів на шостий день радянські війська  оволоділи Свидівком, Руською Поляною, Будищем, Соснівкою та підійшли до Черкас.

20 листопада розпочалися бої за місто. Гітлерівці створили мережу укріплень, перетворили місто в потужний вузол опору. Воїни 254-ої і 373-ої стрілецьких дивізій відвойовували у нацистів вулицю за вулицею. Тридцять днів тривали кровопролитні бої на підходах до міста і ще двадцять чотири – на його вулицях. Боротьба йшла за кожний квартал. За кожний дім.

Про запеклість цієї битви свідчить хоча б той факт, що у «Черкаській операції» були задіяні 25 радянських військових з’єднань і частин, в тому числі: 3 стрілецькі, 1 повітряно-десантна, 2 авіаційні і 1 зенітно-артилерійська дивізії, 4 бригади – танкова, артилерійська і 2 повітряно-десантні, 7 артилерійських полків різного призначення, серед них – полк гвардійських мінометів, уславлених «катюш», 3 авіаційні полки і 1 окрема ескадрилья, 3 інженерно-саперні батальйони. Всім згаданим з’єднанням і частинам наказом Верховного Головнокомандуючого згодом було присвоєне почесне найменування «Черкаських».

Дорогою ціною отримане вигнання нацистських окупантів із Черкас – сотні  воїнів сплять вічним сном під гранітними плитами меморіалу – Пагорба Слави, спорудженому на височині над Дніпром. На його плитах навічно викарбувані славні імена звитяжців, які відзначилися в боях за визволення міста.

Іменами Героїв Радянського Союзу (загалом 26 воїнів), удостоєних цього високого звання за доблесть, проявлену під час боїв за Черкаси, названі вулиці нашого міста: Конєва, Батицького, Поднєвича, Молоткова, Вернигори, Лазарєва, Сурикова, Хоменка, Тараскова, Онопрієнка, Жужоми, Смирнова, Лук’янова, Чалова, Чіковані та інші.

До речі, Званням Героя Радянського Союзу за визволення міста Черкаси від нацистських окупантів було удостоєно 32-х воїнів. Після війни Черкаси обрали своїм місцем проживання 35 Героїв Радянського Союзу. На жаль, жодного із них, нині вже немає в живих.

Символічно, що у 1944 ро0ці на державний кордон СРСР першою вийшла саме 254-та Черкаська Червонопрапорна дивізія, якою командував 29-річний генерал-майор Путейко. Його ім’я нині носить Черкаська спеціалізована школа I-III ступенів № 27, збудована на тому місці, де 72 роки тому билося з ворогом це прославлене з’єднання.

Загалом нацистська окупація нашого міста тривала 833 дні. Гітлерівці завдали Черкасам величезних руйнувань будинків, цілі квартали було спалено. Від заводів залишились тільки руїни, санаторії перетворені в купи каміння.

Здавалось, що потрібні будуть десятиріччя для відбудови міського господарства, налагодження нормального життя.

Але ще йшла війна, а черкасці вже піднімали з руїн рідне місто, яке стало ще кращим і красивішим. Черкаси стали центром орденоносної області, містом великої хімії, індустріальним і культурним центром.

Пам’ятаючи про кровопролитні бої Другої світової війни та вигнання нацистських окупантів із нашого міста, ми глибоко вшановуємо пам’ять тих, хто наблизив той день. Їх імена навіки вписані в історію Черкас власною кров’ю, бронзою і гранітом обелісків та людською пам’яттю. В межах обласного центру знаходяться пам’ятки і пам’ятні місця, які пов’язані з подіями Черкаської наступальної операції. До них входять 5 меморіальних знаків, 4 меморіальні дошки, меморіальний комплекс Пагорб Слави, а також експозиція обласного краєзнавчого музею.

Цьогоріч, окрім офіційних заходів 14 грудня, протягом тижня у знак пошани учасників Другої світової війни проходять уроки пам’яті в загальноосвітніх закладах та низка спортивних заходів приурочених до Дня визволення Черкас від нацистських окупантів.

За матеріалами сайту департаменту освіти та гуманітарної політики

Переглядів: 536