Музей оборони м. Черкаси

P_8tN-hcufw

Музей оборони м.Черкаси

     Презентацію шкільного музею можна переглянути за посиланням: Презентація музею
Музей оборони м. Черкас (керівник музею зараз – Прядко Марія Андріївна, вчитель історії) було відкрито в Черкаській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 7 Черкаської міської ради Черкаської області 23 вересня 1983 року.
Мета діяльності музею – відновлення невідомих сторінок історії нашого міста, збереження пам’яті про минулі трагічні часи війни, через залучення учнів школи до роботи музею викликати зацікавленість  до вивчення історії своєї Батьківщини, свого міста.
Музей при школі є осередком освіти і виховання, який сприяє формуванню у молодого покоління патріотичних почуттів, національної свідомості, забезпеченню духовної єдності поколінь.

В музеї 8 розділів:

 • Початок Великої Вітчизняної війни
 • Оборона Черкас
 • Партизанський рух на Черкащині
 • Звільнення Черкас
 • Героїчний шлях 212, 116 стрілецької дивізії
 • Пам’ять серця
 • Ніхто не забутий, ніщо не забуто
 • Свято Перемоги

      При музеї створена  Рада музею. Всі члени гуртка працюють в окремих групах:

 • Пошукова
 • Група екскурсоводів
 • Група зв’язків з громадськістю.

      Так, за ініціативи Ради музею у школі започатковано традиційні заходи в рамках діяльності музею:

 • акція «Ветеран живе поруч»;
 • фестиваль військово-патріотичної пісні;
 • шкільна акція «Запали свічку»;
 • конкурс «Війна очима дітей»;
 • урок для найменших «Знайомство з музеєм».

     Найбільш цікаві матеріали розміщені на стендах музею, а також у альбомах і тематичних папках та пересувних експозиціях. Наші учні школи проводять екскурсії для всіх небайдужих та зацікавлених осіб.
За 2013-2014 навчальний рік проведено велику роботу. Кількість експонатів музею постійно збільшується. На сьогоднішній день налічує 1712 одиниць. Учні школи постійно поповнюють фонди музею. Передають залишки снарядів, зброї часів ІІ світової війни. Велику допомогу у поповненні музейної експозиції надало “Об’єднання українських козаків». Їх підрозділ «Пошук» передав шкільному музею зброю часів Великої Вітчизняної війни. Майор Огірчук П.В. провів у 5,6-их класах тематичні класні години.
Найбільш цікаві матеріали розміщені на стендах музею, а також в 17 альбомах і 40 теках. Учитель школи, Цалко Л.В., передала музею альбом, створений учнями школи «Їх іменами названі вулиці Черкас». За останній час архів музею поповнився матеріалами про керівний склад Радянської армії та героїв-визволителів Черкас. Підготовлені та розроблені нові матеріали для тематичних класних годин:

 • «Уманська яма»;
 • «В’язні смерті» (про табори смерті);
 • «Війна з жіночим обличчям»;
 • «Жуков – маршал перемоги» та інші.

     Вже традиційно в школі проводиться акція «Гордість моєї родини». Учні школи готують розповіді-спогади своїх рідних, прабабусь, прадідусів та інших про часи ІІ Світової війни, Великої Вітчизняної. Окрасою робіт є фото-документи. Окремий напрямок роботи  присвячений спогадам рідних про Голодомор 1933р. Щорічно до річниці трагедії оформляється стенд, на якому міститься інформація про ті жахливі роки. Під час проведення класних годин класні керівники мають можливість використовувати додаткові джерела інформації за рахунок поповнення відеотеки та фототеки.
Щорічно у музеї проводяться екскурсії учнів та гостей школи, де вони мають можливість ознайомитися не лише з історією міста в роки війни, а й у повоєнний період.
На засіданнях Ради музею, на початку кожного семестру, складається план проведення заходів, тематика занять та лекцій. Стало гарною традицією проведення конкурсу військово-патріотичної пісні «Пісні, обпалені війною». Серед учнів 5-6 класів проводиться конкурс малюнків до річниці визволення Черкас, учні 7-8 класів під час класних годин знайомляться з технікою та нагородами часів Великої Вітчизняної війни. Для учнів 1-х класів щороку проходять екскурсії «Знайомство з музеєм», яку проводять юні екскурсоводи.
У стінах музею проводяться екскурсії, лекції, уроки історії, класні години. Цікаво було цьогоріч спілкуватися з делегацією львівської школи «Оріяна», а також обмінятися сучасними поглядами на історичні події.
Члени гуртка беруть активну участь у всіх заходах, присвячених визволенню Черкас, вони є частими гостями Черкаської бібліотеки ім. В. Симоненка, де з цікавістю слухають спогади учасників Великої Вітчизняної війни.
Багато заходів присвячено Великій Перемозі. Учні школи беруть участь у святковому параді, є активними учасниками  акції «Привітай ветерана». Листи, написані школярами, передаються ветеранам війни, яких учні вітають зі святом. Майже щороку з концертами діти виступають у Будинку ветеранів Великої Вітчизняної війни.
Учні школи не забувають про ветеранів, які живуть поруч і відвідують їх: Малишко А.І. Задувайло П.П., Коваленко У.Ф.
Шкільний музей продовжує співпрацю та надає допомогу у створенні власного музею Клубу юних моряків.
Робота музею відмічена Радою ветеранів під час щорічного конкурсу-огляду, присвяченого Дню визволення Черкас. У міській газеті відмічено музей оборони  Черкас як один із кращих шкільних музеїв у місті.
В плані роботи на наступні роки одне із головних завдань – оновлення музею, збільшення музейних експонатів та фондів, продовження традицій та робота над розробкою нових форм і методів, активне залучення до співпраці школярів усіх вікових категорій.
У своїх роботі музей тісно співпрацює із Черкаським національним університетом ім. Б. Хмельницького, Клубом юних моряків, Черкаською обласною бібліотекою для юнацтва імені В. Симоненка.

УВАГА!!!

На виконання наказу Головного управління освіти і науки облдержадміністрації від 01.03.2013 №75 «Про проведення обласного військово-патріотичного конкурсу, присвяченого 70-й річниці визволення Черкащини від фашистських загарбників, «Подвигу жити у віках»» протягом вересня 2013 року у місті проходив конкурс серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів, які займаються пошуковою діяльністю.
Згідно подання журі конкурсу, визначено переможцем міського етапу військово-патріотичного конкурсу (ІІІ місце), присвяченого 70-річниці визволення Черкащини від фашистських загарбників, «Подвигу жити у віках» роботу «Подвигу жити у віках», пошуковий загін шкільного музею ЗОШ №7 (Боть Валерія, Полторадня Вікторія, Коренєва Юлія, Буртова Яна, Шепель Юлія), керівник Прядко Марія Андріївна.
Роботу можна переглянути за посиланням: Подвигу жити у віках!

Бабин Яр

В Німеччині залишилася їхня молодість

Переглядів: 1 483